به راه بیاییم تا از راه بیاید

اللهم عجل لولیک الفرج

به راه بیاییم تا از راه بیاید

اللهم عجل لولیک الفرج

به راه بیاییم تا از راه بیاید
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
پیوندهای روزانه
پیوندها

مهدویت - سوال 20

پنجشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۱، ۰۳:۳۳ ب.ظ

سوال :ولایت معنوی امام زمان(عج) در زمان غیبت چگونه ادمه می یابد؟

پاسخ :یک رهبر بزرگ آسمانی, خواه پیامبر باشد یا امام, علاوه بر تربیت تشریعی _ که از طریق گفتار و رفتار و تعلیم و تربیت عادی صورت می گیرد _ یک نوع تربیت روحانی نیز دارد, که از راه نفوذ معنوی در دل ها و فکرها اعمال می شود و می توان آن را ولایت معنوی نام گذاشت . در آنجا الفاظ و کلمات و گفتار و کردار کار نمی کند, بلکه تنها جاذبه و کشش درونی موثر است.

در حالات بسیاری از پیشوایان بزرگ الهی می خوانیم که گاه بعضی از افراد منحرف و آلوده, با یک تماس مختصر با آنها به کلی تغییر مسیر می دادند, و سرنوشتشان یکباره دگرگون می شد و به قول معروف با صدوهشتاد درجه بازگشت, راه کاملاً تازه ای را انتخاب می کردند, یک مرتبه فردی پاک و مومن و فداکار از آب درمی آمدند که از بذل همه وجود خود نیز مضایقه نداشتند.

این دگرگونی های تند و سریع و همه جانبه, این تحولات جهش آسا و فراگیر, آنهم با یک نگاه و برخورد _ البته برای آنها که در عین آلودگی, یک نوع آمادگی نیز دارند _ نتیجه جذبه ناخودآگاه است که گاهی از آن تعبیر به نفوذ شخصیت نیز می شود.

بسیاری این موضوع را در زندگی خود تجربه کرده اند که به هنگام برخورد با افرادی که روح های برگ و عالی دارند, چنان بی اختیار و ناخودآگاه تحت تاثیر آنان قرار می گیرند که حتی سخن گفتن در برابر آنها برایشان مشکل می شود, و خود را در میان هاله ای مرموز و غیر قابل توصیف از عظمت و بزرگی می بینند.

البته ممکن است گاهی اینگونه امور را با تلقین و امثال آن توجیه کرد, ولی مسلماً این تفسیر برای همه موارد صحیح نیست. بلکه راهی جز این ندارد که بپذیریم که این آثار نتیجه شعاع اسرارآمیزی است که از دورن ذات انسان های بزرگ بر می خیزد.

پیامبران و امامان _ بر اساس فضائل موهبتی _ و رجال راستین و شخصیت های بزرگ الهی _ بر اساس فضائل اکتسابی _ به تناسب میزان شخصیت خود هاله ای از این نفوذ ناخودآگاه در پیرامون خود ترسیم می کنند.

وجود مبارک امامزمان(ع) در پشت ابرهای غیبت نیز, این اثر را دارد که از طریق شعاع نیرومند و پردامنه نفوذ شخصیت خود, دل های آماده را در نزدیک و دور, تحت تاثیر جذبه مخصوص قرار داده, به تربیت و تکامل آنها می پردازد و از آنها انسان هایی کامل تر می سازد. ما قطب های مغناطیسی زمین را با چشم خود نمی بینیم, ولی اثر آنها روی عقربه های قطب نما, در دریاها راهنمای کشتی هاست و در صحراها و آسمان ها راهنمای هواپیماها و وسائل دیگر است. در سرتاسر کره زمین, از برکت این امواج, میلیون ها مسافر راه خود را به سوی مقصد پیدا کرده, با وسائل نقلیه بزرگ و کوچک بفرمان همین عقربه ظاهراً کوچک از سرگردانی رهائی می یابند.

وجود مبارک امام _ صلوات الله علیه _ در زمان غیبت با امواج جاذبه معنوی خود, افکار و جان های زیادی را که در دور یا نزدیک قرار دارند, هدایت می کند, و از سرگردانی رهائی می بخشد. البته نباید فراموش کرد که امواج مغناطیسی زمین, روی هر آهن پاره بی ارزشی اثر نمی گذارد, بلکه روی عقربه های ظریف و حساسی که خاصیت آهنربائی یافته اند و یک نوع سنخیت و شباهت با قطب فرستنده امواج مغناطیسی پیدا کرده اند, اثر می گذارند. همینطور دلهائی که راهی با امام علیه السلام دارند و شباهتی را در خود ذخیره نموده اند, تحت تاثیر آن جذبه روحانی قرار می گیرند.

برای مطالعه بیشتر ر.ک :

پرسشها و پاسخها , جعغر سبحانی

  • ۹۱/۱۲/۲۴
  • ۷۱ نمایش
  • منتظر

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی